searchexternal-linkarrow-downarrow-righttranslate

Google Services

Google Search

Google Translate

TheExmoorFederation

Living And Learning In One Loving Community

Governor roles

Current Governors 

 

Mrs Olga Owen

· Role: Chair and Business & Finance Committee

· Re-appointed: 15/06/2020 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 14/06/2024

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: 7/7

 

Mrs Coral Courtnell

· Role: Co-opted Governor, Business & Finance Committee

· Appointed: 20/03/2018 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 19/03/2022

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: 5/7

 

Mrs Rosie Preston

· Role: Co-opted Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 01/01/2019 by The Governing Body

· Term of office: 4 years - Expires: 31/12/2022

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19:

 

Mrs Fiona Miller

· Role: LA Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 24/10/2019 by the Local Authority 

· Term of office: 4 years - Expires: 23/10/2023

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19:

 

Mrs Cassie Jones

· Role: Parent Governor, Business & Finance Committee

· Appointed: 09/07/2019 by Parent Governor Election

· Term of office: 4 years - Expires: 08/07/2023

· Business / Pecuniary interests: Self employed book keeper

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: 5/7

 

Mrs Kate Northen

· Role: Parent Governor, Welfare & Education Committee

· Appointed: 09/11/2016 by Parent Governor Election

· Term of office: 4 years -  Expires: 08/11/2020

· Business / Pecuniary interests: Blue C Ecology

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: 6/7

 

Mr Ian Drummond

· Role: Staff Governor 

· Appointed: 06/10/2019 by Staff Governor Election

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: N/A

 

Mrs Carly Hatch

· Role: Headteacher, All Saints CoE School & Dulverton Junior School 

· Appointed: automatically on Governing Body whilst in post

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: 7/7

 

Miss Felicity Aldridge

· Role: Clerk to Governing Body

· Appointed: 01/09/2017 by The Governing Body

· Business / Pecuniary interests: None declared

· Attendance at meetings over last academic year 2018/19: 7/7

 

 

Previous Governors (last 12 months)

Mrs Janet Calladine

· Role: Staff Governor, Business & Finance Committee

· Appointed: 06/10/2015 by Staff Governor Election

· Term of office expired: 05/10/2019

 

Mrs Lyn Campbell

· Role: Co-Opted Governor, Chair of Business & Finance Committee, Chair of Pay Review Committee

· Appointed: 19/09/2017 by The Governing Body

· Term of office: left 31.08.2020

Top